Szestno

Historia
Szestno

Szestno to obecnie mała miejscowość położona niedaleko Mrągowa. W przeszłości jednak była jedną z najważniejszych w tej części Mazur. To tu było centrum osadnicze pruskich Galindów, o czym świadczą wieloletnie wykopaliska archeologiczne w regionie, jak np. w Czarnym Lesie.

W Szestnie Krzyżacy zbudowali zamek, skąd prowadzona była akcja osadnicza na Ziemi Mrągowskiej. Dziś malownicze ruiny zamku  pięknie położonego w zakolu rzeki Młynówki zachwycają turystów.

To tu zbudowano jeden z najstarszych mazurskich kościołów, którego oryginalne wyposażenie z XVI i XVII wieku przetrwało zniszczenia wojenne. Który kościół może poszczycić się relikwiami Krzyża Pańskiego potwierdzonymi przez stolicę apostolską?

Szestno to jedna z najstarszych mazurskich miejscowości z bogatą i ciekawą historią. Czy dawne plemiona pruskie byli czcicielami kultu czaszek, co zdają się sugerować wykopaliska w najbliższej okolicy? Czy Czarny Las, czyli osada istniejąca przez Szestnem została najechana przez wikingów, którzy dopłynęli tu rzeką Dajną? Czy kościół był połączony z zamkiem tajemniczym tunelem którego pozostałości odnaleziona pod koniec XIX wieku? Gdzie było Szubieniczne Wzgórze, na którym przez wieku wykonywano kary śmierci, a które każdy kto jedzie do Mrągowa czy Kętrzyna mija po drodze?

Obecnie Szestno to mała miejscowość, o świetności której już zapomniano, a o której świadczą ruiny zamku i masywna, górująca nad okolicą obronna wieża kościelna. Upadek rozpoczął się w II poł. XIX wieku, gdy zbudowano kolejkę wąskotorową, która przyniosła poprawę sytuacji gospodarczej regionu. Dlaczego Szestnu przyniosła ostateczny upadek?

Zapraszamy do lektury serii artykułów o tej ciekawej mazurskiej miejscowości.

Szestno położone jest 5 km na północ od Mrągowa, przy drodze Mrągowo - Kętrzyn. Jest to jedna z najstarszych miejscowości Ziemi Mrągowskiej. Zwiedzający mogą pobrać klucze w sklepie spożywczym naprzeciwko kościoła.

O kościele gotyckim w Szestnie

Gotycki kościół w Szestnie wzniesiony został w XV wieku. W latach 1525-1980 była tu parafia luterańska, obecnie katolicka. Świątynia została zniszczona w wyniku pożaru w 1618 roku. Do 1639 roku odbudowana w obecnym kształcie. Przepiękne architektoniczne szczegóły w stylu romańskim znajdujące się w górnej kondygnacji po stronie południowej wieży są unikalne na terenie Mazur. Budowla zwieńczona jest unikalnym krzyżem jerozolimskim. W kościele na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny, którego całość stanowią dwie podstawowe sceny. Scena główna przedstawia Marię w otoczeniu apostołów św. Piotra i św. Pawła. Charakterystyczne fałdy szat wskazują na to, iż figury te powstały w ostatnich latach XV wieku. Figury te uratowano z pożaru w 1618 roku.

Więcej...

O zamku krzyżackim w Szestnie

Krzyżacy zbudowali początkowo w zakolu rzeki Młynówki konstrukcje drewniano - ziemną, z której w latach 60-tych XIV wieku zbudowano zamek ceglany. Spiętrzono wody rzeki, tak by od płn. powstało rozlewisko chroniące dostępu. Zamek w Szestnie było od XVI wieku siedzibą starostów. W XIX wieku został rozebrany. Dziś można podziwiać malownicze ruiny, z płn. ścianą przypominającą maczugę Herkulesa.

Więcej...

O XIX-wiecznym dworze w Szestnie

Od II połowy XIX wieku dwór należał do rodziny Klugistów. Cmentarz rodzinny znajduje sie do tej pory na przykościelnym cmentarzu. Co znajdowało się wcześniej na terenie dworu? Teren ten ma bogatą historię, przez wieki zmianiał swoje funkcje i przynależność a najwcześniejsze informacje pochodzą z czasów krzyżackich.

Więcej...

Masowy grób w Szestnie...

Rosjanie wkroczyli w styczniu 1945 roku do Szestna od strony Wyszemborka...

Więcej...

Wczesnośredniowieczne pozostałości pruskie w Czarnym Lesie

Okolice Szestna są rajem dla archeologów. Zobacz jakie skarby odkryto w grodzisku pruskim przy zaginionej miejscowości jak był Czarny Las. Czy wikingowie dotarli tak daleko rzeką Dajną by zniszczyć osadę?

Więcej...

Ciekawostki

Gazeta Sensburger Zeitung w wydaniu z drugiej połowy XIX w. podaje, że remontując  drogę z Mrągowa do Kętrzyna, w miejscowości Szestno natrafiono na tunel pomiędzy zamkiem a kościołem. Miało to być przejście do  znajdującego się nieopodal dawnego przytułku – lecznicy dla obłożnie chorych.

Więcej...

Po trzech latach (2014 rok) do kościoła parafialnego w Szestnie powróciły dwie zabytkowe chorągwie nagrobne z XVII i XVIII wieku. W tym okresie przeszły gruntowną renowację oraz gościły w Muzeum im. Wojciecha Ketrzyńskiego w Kętrzynie. Na Warmii i Mazurach jest tylko jedenaście tego typu chorągwi. Więcej...

facebook
pinterest