Spotkania z przewodnikiem w ramach 670-urodzin Mrągowa - podsumowanie

Mrągowo obchodzi w 2018 roku jubileusz 670-lecia powstania. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Ziemi Mrągowskiej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” przy współudziale Urzędu Miasta Mrągowa, zorganizowały „Cykl spotkań z przewodnikiem”. W ramach tej inicjatywy odbyło się 7. spotkań podczas których uczestnicy mogli poznać historię miasta od 1348 roku po czasy współczesne.

Mrągowo jest jednym z najstarszych miast regionu. Osada została bowiem założona w 1348 r., a prawa miejskie nadano na początku XV wieku (pomiędzy 1404 a 1407 r.). Zajmuje drugie miejsce, po pobliskim Kętrzynie (1357 r.). Wszystkie inne miasta są młodsze: Giżycko (1573 r.), Ryn (1723 r.), Mikołajki (1726 r.), Węgorzewo (1571 r.), Pisz (1645 r.). Warto o tym pamiętać!

Dodatkowo można uznać Mrągowo za największą, niezniszczoną podczas rosyjskiej ofensywy w 1945 r., miejscowość naszego województwa. Wszystkie obecnie większe miasta mają w większości zabudowę współczesną, a to oznacza, że w odróżnieniu od tych miast Mrągowa ma stare miasto! Śródmieście w większości składa się z budynków pochodzących z XIX wieku. Mrągowski ratusz jest trzecim pod względem wieku ze wszystkich mazurskich magistratów (Srokowo z lat 1772-1775, Biała Piska z końca XVIII wieku). „Apteka pod Orłem” z 1819 r. jest zaś najstarszą apteką województwa!

Podczas spotkań z przewodnikiem było więc o czym opowiadać. Pierwsze spotkanie odbyło się w kwietniu. Uczestnicy szukali średniowiecznych pozostałości fosy czy miejsca gdzie stała strażnica krzyżacka. W maju poszukiwaliśmy w mieście bursztynowego traktu, a w czerwcu arsenału miejskiego. Na kolejnym spotkaniu poznaliśmy burzliwy wiek XIX w Mrągowie, a we wrześniu uczestnicy uczyli się stylów architektonicznych na podstawie mrągowskich kamienic.

Okazało się, że nasze miasto świetnie się do tego nadaje! Dużo jest budynków bezstylowych, ale znacznie więcej posiada elementy jakiegoś konkretnego stylu: neogotycka Szkoła Podstawową przy ul. Bohaterów Warszawy, Sąd czy kościół św. Wojciecha, kamienice neorenesansowe czy  secesyjne, a nawet architektury III Rzeszy (budynek policji).

Ostatnie spotkania dotyczyły okresu międzywojennego oraz czasów powojennych na fotografii. Temat wydarzeń nawiązuje do publikacji „Mrągowo na powojennej fotografii”, która zawiera unikatowe, bo pochodzące z domowych archiwów zdjęcia, ale również wspomnienia mieszkańców z czasów powojennych.
Spotkania zostały zaplanowane tak by uczestnik, który weźmie udział w całym cyklu, mógł poznać historię Mrągowa od czasów najdawniejszych po współczesność.


Robert Wróbel
Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mrągowskiej
Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Mrągowska”

facebook
pinterest